آدرس: سعادت آباد، چهار راه سرو، خیابان ریاضی بخشایش، کوچه زند وکیلی غربی، پلاک 130 – واحد 11

مکاترونیک امروزه به یکی از رشته‌های تحصیلی محبوب میان دانشجویان در آلمان تبدیل شده است. این رشته ترکیبی، با ادغام‌کردن مکانیک، کامپیوتر و الکترونیک تغییرات خلاقانه و نوآورانه‌ای در علم رباتیک ایجاد نموده است. مهندسان مکاترونیک برای مشکلات صنعتی راه‌حل‌های پایدار ایجاد کرده و به خلق و تولید ماشین‌آلات نوآورانه می‌پردازند. آلمان با قرارداشتن در خط اول صنعت و فناوری، می‌تواند بهشتی برای مهندسان مکاترونیک باشد.

مزایای تحصیل رشته مکاترونیک در آلمان

آلمان یکی از برترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود و برای تحصیلات عالی بی‌نظیر می‌باشد. در این کشور می‌توانید برترین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را برای تحصیل در رشته مکاترونیک، ورکشاپ‌ها و برنامه تخصصی برای تحصیل در این رشته، مدارک تحصیلی معتبر و تحصیلات کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه پیدا کنید.

واحدهای درسی مهندسی و عملی در سراسر جهان گران‌ترین واحدهای درسی محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل در رشته مکاترونیک که ترکیبی از رشته‌های مهندسی، رباتیک و … می‌باشد بدون شک بسیار زیاد خواهد بود؛ اما تحصیل در این رشته در آلمان بسیار مقرون‌به‌صرفه است چرا که در دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود و این دانشگاه‌ها هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. فراموش نکنید که آلمان فرهنگی بی‌نظیر، سبک زندگی پویا و مکان‌های دیدنی بسیاری دارد که اقامت شما را در این کشور بی‌نظیر می‌کند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل مکاترونیک در آلمان

شرایط تحصیل برای رشته مکاترونیک در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. همچنین هر دانشگاه نیز می‌توانn شرایط خاص و مدارک مختلفی را از شما درخواست نماید. در این بخش تمامی موارد لازم برای تحصیل مکاترونیک در مقاطع تحصیلی مختلف را بررسی می‌کنیم.

نوع دوره مدت‌زمان مدارک موردنیاز شهریه مدت‌زمان ارسال مدارک
دوره کارآموزی اوسبیلدونگ  7 ترم – سه سال و نیم
  • مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان
  • سن 18 سالمدرک زبان آلمان B2
رایگان + درآمد ماهانه تا سقف 1200 یورو تقریباً تا پایان مردادماه
کارشناسی 7 ترم – سه سال و نیم
  • ترجمه ریزنمرات دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی
  • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح B2
بسته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) رایگان تا 12000 یورو ماهانه برای دانشگاه‌های خصوصی تقریباً تا پایان مردادماه
کارشناسی ارشد 1 یا 2 سال
  • ترجمه و ریزنمرات کارشناسی
  • تجربه کارآموزی مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح B2
سته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) رایگان تا 15000 یورو ماهانه برای دانشگاه‌های خصوصی دو نوبت – تقریباً تا پایان مرداد ماه نوبت دوم تا پایان اسفندماه
دکتری 4 سال
  • مدرک کارشناسی ارشد مرتبط نمرات عالی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح C1 یا آیلتس 7 به بالا
رایگان + با دریافت حقوق دو نوبت – تقریباً تا پایان مردادماه نوبت دوم تا پایان اسفندماه

تحصیل رشته مکاترونیک در مقاطع مختلف

تحصیل مکاترونیک در آلمان در مقطع کارشناسی

با داشتن مدرک کارشناسی در رشته مکاترونیک شما می‌توانید وارد بازار کار شوید. تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به طور معمول 7 ترم طول می‌کشد. در چهارچوب آموزش‌های مدرن و تمرین محور، شما به‌ صورت بنیادی آموزش می‌بینید، با تمرینات زیاد و کارهای عملی در آزمایشگاه‌ها مهارت عملی به دست می‌آورید و یاد می‌گیرید با تکنولوژی چگونه برخورد کرده و خلاقیت را تجربه کنید.

در ادامه به برخی از الزامات برای تحصیل در رشته مکاترونیک در آلمان اشاره شده است:

به‌خاطر داشته باشید که ددلاین ارسال مدارک برای مقطع لیسانس تقریباً تا پایان مردادماه است و ثبت‌نام (در ترم زمستان) انجام می‌گیرد و در صورت ازدست‌رفتن زمان، بایستی تا سال آینده منتظر بمانید. البته برخی دانشگاه‌ها برای مقطع لیسانس در دو نوبت نیز پذیرش مدرک دارند.

تحصیل مکاترونیک در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

بهترین مؤسسات برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک در آلمان معمولاً چند ویژگی مشترک دارند، درعین‌حال هر مؤسسه استانداردهای خود را برای پذیرش دانشجو دارد. داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های مهندسی یا مرتبط، شرط اولیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک می‌باشد.

برای گرفتن پذیرش در رشته مکاترونیک در دانشگاه‌های برتر آلمان و کسب معدل بالا در مقطع کارشناسی رقابت بسیار زیادی وجود دارد. به طور معمول دانشگاه‌های برتر آلمان فقط دانشجویان با معدل بالاتر از 3.0 را پذیرش می‌کنند.

بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست می‌کنید ممکن است از شما خواسته شود تا در آزمون استعدادیابی شرکت کرده و نتایج آن را به دانشگاه ارائه دهید. به‌ عنوان‌ مثال، از دانشجویان هندی امتیاز GATE خواسته می‌شود و برای ثبت‌نام در برخی از دانشگاه‌ها به امتیاز آزمون GRA نیاز است.

با وجود افزایش واحدهای درسی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، زبان‌ اصلی آموزش زبان آلمانی باقی خواهد ماند. بر اساس منابع اروپایی برای پذیرش در بیشتر کالج‌های آلمانی باید مدرک B2 زبان داشت. بااین‌حال، برخی از دانشگاه‌ها ممکن است فقط مدرک بالاتر از C1 را قبول کنند. علاوه بر تسلط بر زبان آلمانی، دانشجویان باید مدرک آیلتس یا تافل خود را نیز برای پذیرش ارائه دهند.

برای گرفتن پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک در آلمان به مدارک زیر نیاز است:

شرایط تحصیل مکاترونیک در آلمان در مقطع دکتری

برای تحصیل در دوره دکتری مکاترونیک در آلمان بایستی برنامه‌ها و پروژه‌های دانشگاه‌های مختلف را چک کنید. تمامی دانشجوهای دکتری در آلمان (چه اروپایی و چه غیراروپایی) به طور رایگان تحصیل خواهند کرد و برای شرکت در پروژه‌های مرتبط حقوق دریافت خواهند کرد. ولی دانشجویان در سطح دکتری نیازمند توانمندی علمی بالا در مباحث تخصصی رشته مکاترونیک و آیلتس 7 یا بالاتر و همچنین نیازمند توانمندی در زبان آلمانی می‌باشند.

دوره دکتری در آلمان چهار‌ساله است و مدارک زیر را لازم دارد:

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل مکاترونیک در آلمان

قبل از این که 10 دانشگاه برتر آلمان در رشته مکاترونیک را بشناسیم باید با جزئیات این رشته آشنا شویم. مکاترونیک یک رشته ترکیبی است که با تخصص‌هایی نظیر مکانیک، الکترونیک و مهندسی الکترونیک سروکار دارد. علاوه‌براین، علومی مانند رباتیک، مخابرات، علوم کامپیوتر، کنترل سیستم و مهندسی محصول نیز در این رشته ترکیب شده‌اند. مکاترونیک تغییرات و نوآوری‌های زیادی را در رشته روباتیک به وجود آورده است.

هزینه تحصیل در آلمان

شهریه تحصیل در رشته مکاترونیک در دانشگاه‌های دولتی آلمان سالانه بین 0 تا 3000 یورو و در دانشگاه‌های خصوصی سالانه 10000 تا 40000 یورو می‌باشد. هزینه کلی تحصیل در آلمان با احتساب هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی شما سالانه چیزی در حدود 5000 تا 10000 یورو خواهد بود.

البته بایستی در نظر داشته باشید که این ارقام کاملاً تخمینی هستند؛ زیرا باتوجه‌ به دانشگاه (شهریه داشتن و نداشتن) و شهر موردنظر شما هزینه‌های متفاوت خواهد بود. در آلمان تحصیل در برخی دانشگاه‌ها رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه ندارد. البته این مورد برای دانشجویان بین‌المللی ممکن است کمی متفاوت بوده و نیاز به پرداخت میزان جزئی (100 تا 300 یورو) برای بیمه دانشجویی و یا استفاده از خدمات دانشگاه وجود داشته باشد.

 همچنین در نظر داشته باشید که درصورتی‌که بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد و دکتری به شما تعلق‌گرفته است، از دانشگاه حقوق دریافت می‌کنید و می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را با آن مدیریت نمایید. این مبلغ برای هر رشته، دانشگاه و یا شهر متفاوت است اما در نهایت شما می‌توانید هزینه‌های زندگی را با آن مدیریت نمایید.

نتیجه‌گیری

چالش‌های تکنولوژی در جامع مدرن امروزی و نیازهای بازار کار جهانی، افراد را ملزم به داشتن تحصیلات عالی در زمینه مهندسی و همینطور صلاحیت در زمینه تجارت، مدیریت و علوم‌انسانی می‌کند.  توسعه این تکنولوژی‌های پیشرفته باعث به‌ وجود آمدن رشته‌های تحصیلی جدیدی مانند مکاترونیک شده است.

به دلیل این که مکاترونیک رویکردی ترکیبی از چندین رشته تحصیلی دارد، برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی که قصد ادامه تحصیل دارند یک گزینه عالی محسوب می‌شود. آلمان باتوجه‌ به داشتن بالاترین حد تکنولوژی و بازار کار پررونق بهترین کشور برای ادامه تحصیل در این رشته به‌حساب می‌آید.

سؤالات متداول

آیا آلمان برای ادامه تحصیل در رشته مکاترونیک مناسب است؟

بله آلمان یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل در رشته مکاترونیک محسوب می‌شود. این کشور در بسیاری از حوزه‌های تکنولوژی در صدر جهان قرار دارد. به همین دلیل تحصیل در رشته مکاترونیک در این کشور سکوی‌پرتابی است به سمت فرصت‌های بی‌نظیر شغلی در بزرگ‌ترین کمپانی‌های جهان.

آیا گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مکاترونیک ارزش دارد؟

بله گرفتن مدرک ارشد در رشته مکاترونیک کاملاً ارزش دارد و اکثر شرکت‌ها به دنبال استخدام فارغ‌التحصیلان این رشته هستند چرا که این رشته تحصیلی علوم مختلفی مانند مهندسی مکانیک، الکترونیک و علوم کامپیوتر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آیا رشته مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود؟

این مورد به دانشگاهی که از آن پذیرش می‌گیرید بستگی دارد. برای گرفتن پذیرش از برخی از دانشگاه‌ها به مدرک زبان آلمانی نیاز است.

آیا تحصیل در رشته مکاترونیک سخت‌تر از دیگر رشته‌های مهندسی است؟

قطعاً تحصیل در رشته مکاترونیک سخت‌تر از دیگر رشته‌های مهندسی است چرا که این رشته تمامی الزامات رشته مهندسی مکانیک را به همراه علوم دیگری مانند رباتیک، الکترونیک، کامپیوتر و … پوشش می‌دهد.

تحصیل در رشته مکاترونیک در آلمان چند سال طول می‌کشد؟

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌های مهندسی در آلمان بین 3 تا 4 سال زمان می‌برد و طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی به طور معمول بین 1 تا 2 سال می‌باشد.

آیا رشته مکاترونیک در آلمان تقاضا دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی و نیاز شرکت‌ها برای افرادی که در این رشته تخصص دارند، دامنه پذیرش دانشجو در رشته مکاترونیک در مقطع کارشناسی ارشد بسیار افزایش‌یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *