آدرس: سعادت آباد، چهار راه سرو، خیابان ریاضی بخشایش، کوچه زند وکیلی غربی، پلاک 130 – واحد 11

آلمان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک است. با توجه به این‌که بیش از 220 دانشگاه آلمان رشته‌های علوم کاربردی را ارائه می‌دهند، دامنه انتخاب‌تان برای ادامه تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان بسیار گسترده است. مهندسی مکانیک به عنوان رشته‌ای شناخته می‌شود که فیزیک مهندسی، ریاضیات و علم مواد را برای طراحی و نگهداری از سیستم‌های مکانیکی به کار می‌گیرد. صنایع و شرکت‌های خودروسازی فراوانی در آلمان فعالیت دارند، با این توصیف آلمان مکان فوق‌العاده‌ای برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک است.

مزایای تحصیل مهندسی مکانیک در آلمان

مهندسی مکانیک مسئول تمام محصولاتی است که با برچسب «ساخت آلمان» به بازار عرضه می‌شوند. مهندسان مکانیک آلمان پاسخ‌هایی را از طریق توسعه، طراحی و تولید ماشین‌آلات فنی بسیار پیچیده برای وظایفی دشوار مانند اثربخشی منابع، گونه‌های حرکتی جدید یا توسعه منابع انرژی جدید و تغییرات اقلیمی می‌یابند.

به‌علاوه آلمان از منظر بین‌المللی بزرگ‌ترین کشور صادر کننده ماشین‌ آلات است و سهم آن از بازار جهانی صادرات ماشین‌آلات 15.4% است.

البته نباید فراموش کنیم که آلمان تاریخچه‌ای غنی در ارائه دوره‌های آموزشی به دانشجویان بین‌المللی دارد. نخستین دوره کارشناسی رشته‌های علوم که به زبان انگلیسی تدریس می‌شد، در سال 1999 در رشته مهندسی مکانیک در کالج مهندسی مکانیک KIT در مدرسه مهندسی کارل بنز (CBS) برگزار شد.

دانشکده KIT، تعداد 50 دانشجو را در هر کلاس با همکاری تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه آموزش می‌دهد و تربیت می‌کند تا رهبران جدیدی را در حوزه مهندسی پرورش بدهد و آماده کند. استادان بی‌نظیر KIT درس‌های فوق‌العاده‌ای در این دوره‌های منحصر به ‏فرد به دانشجویان می‌دهند. این آموزش‌های عالی در ترکیب با بسته خدماتی جامع فردی، پشتیبانی و پایش موجب پیشرفت . توسعه حرفه‌ای دانشجویان می‌شود.

و حالا با بررسی مزایای تحصیل مهندسی مکانیک و فرصت‌هایی که در کشور آلمان برای فارغ التحصیلان این افراد برقرار است، شرایط تحصیل در هر مقطع را مرور خواهیم کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان

دوره کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی سه تا چهار سال است. این رشته عموماً در ترم‌های زمستانی و تابستانی ارائه می‌شود. دانشجویان خارجی با دیپلم (مدرک اتمام دبیرستان) و GPA حداقل 0.3 از 0.4 (83 تا %86) می‌توانند برای ثبت‌نام در این رشته درخواست پذیرش بدهند.

مقیاس GPA بعد از ترجمه ریز نمرات دبیرستان شما به دست خواهد آمد.

رشته کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان عموماً به زبان آلمانی تدریس می‌شود و فقط چند دانشگاه این دوره را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی با کسب نمره حداقل 6.5 از آزمون آیلتس یا معادل آن می‌توانند برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک به زبان انگلیسی درخواست بدهند. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته کارشناسی مهندسی مکانیک در دانشگاه دولتی آلمان لازم نیست شهریه پرداخت کنند. دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا 17,330 یورو شهریه دریافت کنند.

نوع دوره کارشناسی تمام‌وقت
مدت زمان سه تا چهار سال
شرایط لازم دیپلم دبیرستان از یک مؤسسه معتبر
ترم تابستانی، زمستانی
آزمون‌های استاندارد SAT Score: 1200 (بستگی به دانشگاه دارد)
نمره آزمون مهارت در زبان انگلیسی 6.5 در آزمون آیلتس یا معادل آن
نمره آزمون مهارت در زبان آلمانی سطح 4 یا بالاتر در آزمون TestDaF (B2 یا بالاتر)
شهریه سالانه تا 17,330 یورو

لازم به ذکر است که این شرایط و مدارک‌، حداقلی هستند و برخی دانشگاه‌ها نیاز به توصیه نامه و یا نمرات بالاتری دارند. برای کسب اطلاعات دقیق از مدارک و شرایط لازم هر دانشگاه حتما به سایت کالج یا دانشگاه مربوطه مراجعه نمایید.

دانشجویان بین‌المللی تحصیل‌ کرده در یکی از رشته‌ها و تخصص‌های زیر می‌توانند در رشته کارشناسی مهندسی مکانیک در آلمان ادامه تحصیل بدهند:

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در آلمان

کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های آلمان یک دوره دو ساله برای دانشجویان خارجی است. این رشته عموماً در ترم‌های تابستان یا زمستان برگزار می‌شود. متقاضیان دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در برترین دانشگاه‌های آلمان باید سه سال در دوره کارشناسی یا معادل آن در رشته‌های مرتبط تحصیل کرده باشند.

دانشجویان باید GPA 2.5 یا بالاتر را از 4 (79 تا %80) داشته باشند تا بتوانند در دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کنند.

شهریه دوره کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های آلمان حداکثر 17,000 یورو در سال است. دانشجویان نیازمند کمک مالی می‌توانند هزینه تحصیل‌شان را به کمک بورس تحصیلی کاهش بدهند؛ بورس تحصیلی بیش از 860 یورو در ماه را پوشش می‌دهد.

نوع دوره تمام‌وقت
مدت زمان دوره دو سال
شرایط ثبت‌نام در دوره سه سال یا بیشتر تحصیل در مقطع کارشناسی
GPA 2.5 از مقیاس 0.4 (79 تا %80)
تسلط بر زبان آلمانی سطح 4 آزمون TestDaF
تسلط بر زبان انگلیسی نمره 6.5 از آیلتس یا معادل آن
شهریه حداکثر 17,000 یورو
میانگین حقوق 53,000 یورو
برترین استخدام‌کنندگان BMW، زیمنس، رولزرویس، تسلا، پراکتر اند گمبل

ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه‌های آلمان مزایای بسیاری دارد. در بخش بعد با بهترین دانشگاه‌های آلمان که رشته مهندسی مکانیک را در مقطع فوق‌لیسانس ارائه می‌دهند، آشنا می‌شوید.

ادامه تحصیل دکتری مکانیک در آلمان

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری یک برنامه مشخص و تعیین شده برای تمامی دانشگاه‌ها وجود ندارد و هر دانشگاه، هر سال با توجه به ظرفیت و شرایط اساتید آن دانشگاه ممکن است اقدام به پذیرش دانشجویان دکتری نماید، لذا برای دریافت پذیرش دکتری مکانیک بایستی با اساتید دانشگاه‌های آلمان مکاتبه کنید تا به عنوان دانشجوی تحت نظارت استاد مورد نظر خود پذیرش تحصیلی دریافت نمایید.

پرسش‌های پرتکرار

بله، آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس است. دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آلمان از آموزشی عالی در سطح جهانی در رشته مهندسی مکانیک برخوردار می‌شوند؛ به‌علاوه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان است. آلمان در حال حاضر رتبه دوم را از نظر تعداد نیروی کار مهندسی در میان کشورهای اروپایی دارد. نرخ بیکاری آلمان کمتر از %3 است.

بله البته، اما برای دریافت پذیرش دکتری بایستی با اساتید دانشگاه شخصاً مکاتبه نمایید و رزومه خود را ارسال کنید. نحوه دریافت پذیرش و مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه و گرایش تحصیلی، در موقعیت دکتری متفاوت است، لذا حتماً تمامی موارد مورد نیاز را از قبل به دقت بررسی نمایید.

رشته مهندسی مکانیک از سال 2014 برای تمام دانشجویان داخلی و خارجی به صورت رایگان برگزار می‌شود. تنها هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، هزینه‌ای نمادین برای اتحادیه دانشجویی و بلیط پایه ترم تحصیلی جهت استفاده رایگان از حمل و نقل عمومی است.

لازم به ذکر است که این موارد به نوع دانشگاه و کالج انتخابی شما بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *