آدرس: سعادت آباد، چهار راه سرو، خیابان ریاضی بخشایش، کوچه زند وکیلی غربی، پلاک 130 – واحد 11

تحصیل رایگان در اروپا هدفی است که ده‌ها هزار دانشجوی بین‌المللی توانسته‌اند به آن دست یابند، از این‌رو شما هم می‌توانید از این فرصت بهره‌مند شده و با برخورداری از بالاترین کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های اروپا، هم در حرفه خود پیشرفت کنید و هم با یادگیری زبانی جدید ضمن معاشرت با دوستان خود و سایر دانشجویان، موجب بهبود رزومه (CV) خود شوید. تحصیل در خارج از کشور تجربه ارزشمندی است که دانشجویان بین‌المللی که از سایر کشورهای جهان به کشورهای اروپایی برای تحصیل سفر می‌کنند، خاطرات آن را تا سال‌های سال به خاطر خواهند داشت. اما از طرفی، هزینه‌ بالای تحصیل در خارج از کشور همواره جزو بزرگترین دغدغه‌های دانشجویان بین‌المللی بوده است. از این‌رو، ما در این مقاله برخی از کشورهای اروپایی و برترین دانشگاه‌های اروپایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید در طول سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ از امکان تحصیل رایگان (یا تحصیل با هزینه بسیار پایین و نزدیک به رایگان) در آنها برخوردار شوید.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در اروپا

با تحصیل به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی در اروپا، یکی از کاربردی‌ترین مواردی که یاد خواهید گرفت این است که چگونه بودجه مالی خودتان را به تنهایی مدیریت کنید و از پس زندگی در یک کشور خارجی برآیید. اما از آنجایی که تحصیل در مقطع کارشناسی در اروپا برای دانشجوی بین‌المللی معمولا هزینه بالایی دارد، ما ۸ کشور اتحادیه اروپا را به شما معرفی می‌کنیم که علاوه بر هزینه پایین تحصیل، از حیث هزینه‌های زندگی نیز بسیار مقرون بصرفه‌تر هستند:

 1. اسپانیا

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی در اسپانیا، بودجه بین ۶۵۰ الی ۱۱۰ یورو ماهانه در اکثریت شهرهای این کشور برای تامین مخارج شما کافی خواهد بود. بهترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در اسپانیا عبارتند از:

 1. لهستان

هزینه زندگی در کشور لهستان به طور غیر قابل باوری پایین بوده و مبلغ ۴۰۰ الی ۷۰۰ یورو ماهانه برای تامین مخارج کافی خواهد بود. اگر به زبان لهستانی مسلط نباشید و جزو اتباع کشورهای اتحادیه اروپا نباشید، برای شهریه رشته‌هایی که تدریس به زبان انگلیسی دارند بطور میانگین باید سالانه ۲۰۰۰ یورو پرداخت کنید. محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در لهستان عبارتند از:

 1. یونان

هزینه زندگی دانشجویی در یونان ماهانه تقریبا ۵۰۰ یورو بوده، اما ممکن است این مقدار به ۷۰۰ یورو در ماه نیز برسد. از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا، در مقطع کارشناسی شهریه اخذ نمی‌شود. اما اگر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هم باشید، جای نگرانی نیست چرا که هزینه تحصیل شما به طور متوسط برابر با ۱۵۰۰ یورو سالانه خواهد بود. اگر نمی‌خواهید فرصت تحصیل در این مقصد جذاب را از دست بدهید لزومی ندارد که نگران هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی باشید. برخی از محبوب‌ترین گزینه‌های تحصیلی در یونان عبارتند از:

 1. آلمان

مهم نیست که شما اهل کجا یا از اتباع کدام کشور باشید، برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی در کشور آلمان نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان بسیار انگیزه بخش است اما در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در آلمان ماهانه برابر با ۸۰۰ یورو است. اکثریت دانشجویان بین‌المللی در آلمان در مقطع کارشناسی در رشته‌های زیر تحصیل می‌کنند:

 1. ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی حدودا برابر با سالانه 1000 یورو است، اما رشته‌های تحصیلی با هزینه کمتر و یا بیشتر از این نیز وجود دارند. هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا مقرون به صرفه بوده و برابر با ماهانه ۶۵۰ الی ۹۵۰ یورو است. حتما در مورد تحصیل در رشته‌های زیر در ایتالیا فکر کنید:

 1. اتریش

اگر شما از اتباع کشورهای اتحادیه اروپا باشید فرد خوش شانسی هستید، چرا که از این دسته از دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی اتریش شهریه‌ای اخذ نمی‌شود. اما اگر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشید، تحصیل در این کشور تقریبا سالانه ۷۵۰ تا ۱۴۵۰ یورو برای شما هزینه خواهد داشت. علاوه‌براین، باید هزینه زندگی در اتریش را هم در نظر بگیرید که می‌تواند بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو ماهانه متغیر باشد. تحصیل در رشته‌های زیر در مقطع کارشناسی در اتریش گزینه بسیار پرطرفداری است:

 1. فنلاند

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی فنلاند برای اتباع کشورهای اتحادیه اروپا رایگان و برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ۱۵۰۰ یورو سالانه هزینه دارد. اما توجه داشته باشید که این هزینه می‌توانید بنا به رشته تحصیلی خاصی که انتخاب می‌کنید تا سالانه ۱۶۰۰۰ یورو نیز افزایش یابد. از این‌رو، این نکته را باید حین انتخاب مقطع و رشته در نظر داشته باشید. بهترین رشته‌های تحصیلی در فنلاند که کیفیت آموزشی بالایی نسبت به هزینه پایین خود دارند عبارتند از:

 1. فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه برای اکثریت دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و حتی برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تقریبا صفر است. هزینه شهریه در برخی از دانشگاه‌های فرانسه نیز تقریبا سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو است. هزینه زندگی در فرانسه نیز ماهانه به ۷۰۰ الی ۹۵۰ یورو میرسد. محبوب‌ترین گزینه‌های تحصیلی در فرانسه عبارتند از:

بهترین دانشگاه‌های اروپا برای تحصیل رایگان یا با هزینه مقرون به صرفه در مقطع کارشناسی

کشورهایی که پیشتر اسم آنها ذکر شد نه تنها از حیث مالی انتخاب هوشمندانه‌ای برای تحصیل در خارج از کشور هستند؛ بلکه دارای برخی از دانشگاه‌هایی در سطح بین‌المللی هستند که به کیفیت آموزشی بسیار بالای خود شهرت دارند. این یعنی شما با تحصیل در این دانشگاه‌ها نه تنها در رشته خود خبره خواهید بود، بلکه موجب می‌شود مطالعه و رفتن به کتابخانه برای شما به یک عادت تبدیل شود. برخی از دانشگاه‌هایی که علاوه بر علم موجب پیشرفت شما از حیث زندگی اجتماعی میشوند عبارتند از:

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا

هزینه تحصیل و هزینه زندگی در کشور مقصد، یکی از بزرگترین دغدغه‌هایی است که همواره با دانشجویان بین المللی که در خارج از کشور در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند، همراه است. اما خوشبختانه، فرصت تحصیل رایگان یا با هزینه مقرون بصرفه‌تر در کشورهای سراسر اروپا وجود دارد که موجب میشود دانشجویان بین المللی بتوانند تنها بروی تحصیلات خود تمرکز کنند. برخی از کشورهایی که هزینه تحصیلات تکمیلی (فوق لیسانس، دکتری) در آنها مقرون به صرفه‌تر است عبارتند از:

 1. نروژ

نروژ در این لیست در جایگاه اول قرار گرفته چرا که صرف نظر از ملیت دانشجو، هیچگونه هزینه‌ای از انها اخذ نمی‌کند. این کشور با داشتن برخی از برترین دانشگاه‌ها در عرصه جهانی و بالا بودن کیفیت زندگی، یک مقصد بسیار عالی برای گذراندن تحصیلات تکمیلی است. فقط ممکن است از شما درخواست شود که هزینه بسیار ناچیزی بین ۳۰ تا ۶۰ یورو برای عضویت در سازمان رفاه دانشجویان دانشگاه خود بپردازید.

 1. جمهوری چک

اگر به یادگیری زبان چکی (زبان رسمی کشور جمهوری چک) علاقه دارید، می‌توانید این امر را با برخورداری از فرصت تحصیل با هزینه کم در این کشور میسر کنید. مقطع کارشناسی ارشد در جمهوری چک برای همه رایگان است. اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با تدریس به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و روسی می‌تواند هزینه داشته باشد. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر فارغ التحصیلی شما طول بکشد، ممکن است از شما شهریه اخذ شود.

 1. اتریش

در دانشگاه‌های اتریش، فرصت تحصیل رایگان برای اتباع اروپایی فراهم است. اما اگر دوره تحصیلی شما در مدت تعیین شده تمام نشود، برای هر ترم مبلغ 363.63 یورو پرداخت خواهید کرد. این مبلغ برای دانشجویان سایر کشورها ۷۲۶۷۲ یورو برای هر ترم خواهد بود. فارغ از ملیت دانشجویان، هر ترم باید مبلغ ۲۰۷۰ یورو برای عضویت در اتحادیه انجمن دانشجویی و بیمه درمانی دانشجویی پرداخت کنید.

 1. آلمان

در دانشگاه‌های دولتی ۱۵ ایالت از مجموع ۱۶ ایالت کشور آلمان، صرف نظر از ملیت دانشجویان شهریه‌ای از آنها اخذ نمی‌شود. دانشگاه بادن-وورتمبرگ از این قانون مستثنی بوده و تحصیل در آن هر ترم ۱۵۰۰ یورو هزینه خواهد داشت. علاوه‌براین، هر ترم باید مبلغی برای هزینه اداری که مرکز آموزشی متحمل می‌شود نیز بپردازید. این مبلغ در هر دانشگاهی متغیر است اما معمولا بین ۵۰ الی ۲۵۰ یورو خواهد بود. هزینه اداری شامل هزینه ثبت نام، عضویت در اتحادیه دانشجویی و همچنین کارت حمل و نقل شهری می‌شود.

 1. ایسلند

فارغ از ملیت شما، دانشگاه‌‎های دولتی ایسلند هیچگونه شهریه‌ای از دانشجو اخذ نمی‌کنند. با این حال، شما باید سالانه تقریبا ۵۰۰ یورو برای هزینه ثبت نام پرداخت کنید.

 1. فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه توسط دولت این کشور به مبلغ 243 یورو سالانه محدود شده است که این امر دانشگاه‌های فرانسه را به مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه‌های اروپا برای تحصیل تبدیل می‌کند. این هزینه پایین مختص دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا بوده و اتباع کشورهای خارج از این دو دسته باید سالانه ۳۷۷۰ یورو پرداخت کنند.

 1. بلژیک

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلندی و فرانسوی زبان بلژیک نسبتاً پایین بوده و حدودا برابر با ۹۵۰ یورو در سال است. اگر به دنبال تحصیل در کشوری چند فرهنگی و چند زبانه هستید، بلژیک مناسب‌ترین گزینه برای شماست.

تحصیل رایگان در مقطع دکتری در اروپا

دلایل متعددی برای تحصیل در مقطع دکتری در اروپا وجود دارتد. برای مثال، یکی از این دلایل دسترسی داشتن به فرصت‌های تحقیقاتی منحصر به فرد و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در عرصه جهانی است که موجب کسب تجربیات ارزشمند و داشتن آینده‌ای بهتر می‌شود. یکی از دلایل مهم دیگر نیز شانس تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه بسیار پایین است. شاید شما هم تاکنون شنیده باشید که در برخی از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی دانشجویان مقطع دکتری امکان تحصیل رایگان دارند. اما آیا این امر حقیقت دارد؟ خب جواب این است که به نوعی بله. چندین کشور هستند که هیچگونه هزینه‌ای برای تحصیل در مقطع دکتری اخذ نمی‌کنند. اسامی این کشورها در فهرست زیر آورده شده است:

 1. اتریش

تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی اتریش هیچگونه هزینه‌ای ندارد. با این حال، شرط برخورداری از این مزیت فقط برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا بوده که مقطع دکتری را به موقع تمام می‌کنند (هر ترم اضافی ۳۶۳۳۶ یورو هزینه خواهد داشت). دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این مقطع باید هزینه بپردازند اما حداکثر این هزینه توسط دولت اتریش به 72,672 یورو در هر ترم محدود شده که هزینه نسبتاً پایینی می‌باشد. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیز برای تحصیل در دانشگاه‌های علوم کاربردی اتریش هزینه می‌پردازند و هر دانشجویی باید هزینه عضویت در اتحادیه انجمن دانشجویی بپردازد.

 1. آلمان

مدرک Ph.D یا دکتری تخصصی بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی در جهان است که کشور آلمان ابداع کننده آن بوده است. این کشور همچنین برای تحصیل در مقطع دکتری، جزو یکی از مقرون به صرفه‌ترین مقاصد اروپاست. در آلمان هیچ هزینه‌ای در مقطع دکتری از دانشجو اخذ نمی‌شود (این امر در مورد مقطع کارشناسی ارشد متفاوت بوده و در این مقطع از دانشجویان بین‌المللی هزینه اخذ می‌شود). دانشجویان مقطع دکتری باید هزینه کمی بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو در هر ترم برای هزینه امورات اداری بپردازند. همچنین اگر اتمام مقطع دکتری بیش از ۳ سال طول بکشد، متحمل هزینه خواهید بود.

 1. جمهوری چک

برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا در جمهوری چک قرار داشته و موسسات آموزشی این کشور هیچ هزینه‌ای برای تحصیل در مقطع دکتری از دانشجویان اخذ نمی‌کنند. هرچند اگر به دنبال مقطع دکتری با تدریس به زبان انگلیسی باشید، ممکن است هزینه اضافی از شما اخذ شود.

 1. نروژ

نروژ جزو کشورهای نوردیک یا به عبارت دیگر از کشورهای شمال اروپاست که در دانشگاه‌های دولتی آن هیچگونه هزینه‌ای برای تحصیل از دانشجویان اخذ نمی‌شود (این امر شامل حال دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیز می‌شود). با این حال، حین تحصیل تنها هزینه ناچیزی برای هر ترم می‌پردازید.

 1. سوئد

سوئد نیز جزو کشورهای شمال اروپا بوده که تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های دولتی این کشور هزینه‌ای ندارد. حتی در این کشور هزینه کمک تحصیلی نیز برای دانشجویان پرداخت می‌شود تا بتوانند مخارج زندگی خود را تامین کنند.

تحصیل رایگان در آلمان

اقتصادی پیشرفته و سیستم آموزشی بی‌نظیر، کشور آلمان را به مقصد تحصیلی عالی تبدیل می‌کند. بیش از ۴۰ دانشگاه از آلمان در رتبه‌بندی جهانی برترین دانشگاه‌ها قرار داشته و همچنین بالاترین جایگاه را در این لیست، دانشگاه فنی مونیخ به خود اختصاص داده است. علاقه به تحصیل در آلمان همواره رو به افزایش است، چرا که صرف نظر از آموزش با کیفیت در دانشگاه‌های این کشور، در مقطع ارشد در دانشگاه‌های دولتی آلمان نیز هزینه‌ای اخذ نمی‌شود که این امر جدا از ملیت دانشجویان شامل حال دانشجویان بین‌المللی نیز می‌شود. در دانشگاه‌های دولتی آلمان تنها هزینه اداری که تقریبا ۱۵۰ الی ۳۵۰ یورو است از دانشجویان اخذ می‌شود.

ایالت مستثنی از این امر، ایالت بادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان است که در پاییز سال 2017 هزینه شهریه برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا تعریف کرد. از این‌رو، دانشجویان این کشورها باید هر ترم ۱۵۰۰ یورو (۱۶۶۰ دلار آمریکا) (سالانه ۳۰۰۰ یورو معادل تقریبا ۳۳۲۰ دلار آمریکا) بپردازند. این قانون شامل حال دانشجویان مقطع دکتری و پناهندگان نشده و برای افرادی که در حال اخذ مدرک دوم خود هستند، این مبلغ به ۶۵۰ یورو در هر ترم (۷۲۰ دلار آمریکا) که معادل ۱۳۰۰ یورو در سال (۱۴۴۰ دلار آمریکا) است کاهش پیدا می‌کند.

تحصیل رایگان در فرانسه (یا تحصیل با هزینه پایین)

فرانسه شاید به اندازه آلمان برای تحصیل در مقاطع عالی مقرون به صرفه نباشد، اما دانشجویان بین‌المللی با فهمیدن اینکه می‌توانند در فرانسه نیز صرف نظر ملیت آنها به صورت رایگان یا با هزینه بسیار پایین تحصیل کنند، مجذوب این کشور می‌شوند.

اگرچه از نظر فنی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه بدون هزینه نیست، اما این هزینه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، تنها ۱۷۰ یورو سالانه (۱۹۰ دلار آمریکا) است.

با این حال، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی از سال تحصیلی 2019-2020 برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا افزایش خواهد داشت و برابر با ۲۷۷۰ یورو سالانه (۳۰۶۵ دلار آمریکا) خواهد شد. اما از طرفی، بورسیه تحصیلی که از سوی دولت اعطا می‌شود نیز از ۷۰۰۰ به ۲۱۰۰۰ یورو خواهد رسید. شما باید هزینه زندگی را هم در نظر بگیرید و از قبل بدانید که هزینه تحصیل در رشته‌های خاص مانند پزشکی و مهندسی نیز تا حدودی بیشتر خواهد بود. با این حال، اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه باشید باید انتظار این را داشته باشید که هزینه‌های متفاوتی بپردازید.

همانند آلمان، در کشور فرانسه هم دوره‌های تحصیل رایگان به زبان رسمی این کشور تدریس می‌شوند. اگرچه تدریس به زبان انگلیسی نیز در برخی مقاطع ممکن است رایگان باشد. هزینه زندگی در فرانسه هم نسبتا مقرون به صرفه بوده و شامل حدودا ۹۶۰۰ یورو سالانه (۱۰۶۲۰ دلار آمریکا) می‌شود. اگرچه باید بدانید زندگی در برخی از کلانشهرهای فرانسه مانند پاریس می‌تواند موجب افزایش این هزینه شود.

تحصیل رایگان در کشورهای شمال اروپا

کشورهای شمال اروپا که به کیفیت بالای زندگی، طبیعت بی‌نظیر و لیبرالیسم مشهور هستند، همچنین دارای یکی از قوی‌ترین سیستم‌های آموزشی در مقاطع تحصیلات عالی در جهان هستند. تمامی این کشورها اعم از دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد همگی فرصت تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه بسیار کم را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

اما در رابطه با هزینه زندگی باید بدانید که هزینه زندگی در کشورهای شمال اروپا جزو یکی از بالاترین هزینه‌های زندگی در بین کشورهای این قاره است و دلیل این امر، اقتصاد سالم منطقه و قدرت ارزی کشورهای شمال اروپاست.

تحصیل رایگان در نروژ

در کشور نروژ، تحصیل در دانشگاه برای همه دانشجویان، صرف نظر از مقطع تحصیلی و ملیت آنها، رایگان است. در این کشور، مثل آلمان، تنها هزینه اولیه هر ترم را میپردازید که حدودا برابر با ۳۰۰ الی ۶۰۰ کرون (۳۳ الی ۶۶ دلار امریکا) است. اکثریت رشته‌های مقطع کارشناسی در این کشور به زبان نروژی تدریس می‌شوند و و دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این مقطع باید مهارت زبان نروژی خود را نشان دهند. تدریس به زبان انگلیسی در مقطع ارشد و دکتری متداول‌تر بوده و امکان رایگان بودن تحصیل در این مقاطع وجود دارد.

تحصیل رایگان در ایسلند

در ۴ دانشگاه دولتی ایسلند شهریه اخذ نمی‌شود و دانشجویان تنها باید هزینه ثبت نام معادل ۷۵۰۰۰ کرونا (۶۰۰ دلار آمریکا) در سال را بپردازند.

تحصیل رایگان در کشورهای دانمارک، سوئد و فنلاند

در کشورهای دانمارک، سوئد و به تازگی کشور فنلاند، تحصیل در مقطع آموزش عالی برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس رایگان بوده است؛ اما دانشجویان سایر کشورهای خارج از این مناطق باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی و ارشد شهریه بپردازند. با این حال، کمک هزینه تحصیل یا فاند برای مقطع دکتری در نظر گرفته می‌شود. از این‌رو، دانشجویان این مقطع این فرصت را دارند که به طور رایگان تحصیل کرده و حتی حقوق بگیرند. دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هم در صورتی که به زبان سوئدی یا فنلاندی تحصیل کنند، می‌توانند تحصیل رایگان داشته باشند.

در دانمارک، سوئد و فنلاند، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی و ارشد متغیر است. هزینه سالانه دانشگاه در دانمارک بین ۴۵۰۰۰ کرون تا ۱۲۰۰۰۰ کرون (۶۶۷۰ الی ۱۷۸۰۰ دلار آمریکا)، در سوئد برای اکثر مقاطع بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۴۵۰۰۰ کرون (۸۲۰۰ الی ۱۴۸۷۰ دلار آمریکا) در سال است که اکثریت دانشجویان بین 6000 تا 18000 یورو (۶۶۴۰ الی ۱۹۹۰۰ دلار آمریکا) در سال می‌پردازند.

تحصیل رایگان در اتریش

یکی دیگر از کشورهای اروپایی که دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم در دانشگاه‌های آن تحصیل کنند، کشور اتریش است. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا از مزایای مشابهی با اتباع اتریش در مورد تحصیلات عالی برخوردار هستند و امکان تحصیل رایگان در هر مقطعی را دارند. دانشجویان تنها ۳۶۳ یورو برای هر ترم پرداخت می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا نیز تقریبا هر ترم ۷۲۶ یورو (۸۰۳ دلار آمریکا) می‌پردازند. هزینه زندگی به طور سالانه برابر با ۱۱۴۰۰ یورو (۱۲۶۰۰ دلار آمریکا) می‌باشد. شهر وین که پایتخت کشور اتریش است نیز دارای برخی از برترین دانشگاه‌های دولتی این کشور است که عبارتند از:

تحصیل رایگان در بلژیک

دو جامعه زبانی اصلی در کشور بلژیک وجود دارد که هر کدام  از آنها رویکرد خاص خود را در مورد هزینه دانشگاه دارند. دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا حداکثر ۹۰۶ یورو سالانه برای دانشگاه پرداخت میکنند. با اینکه دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا عمدتا از اکثریت مزیت‌ها و تحصیل رایگان برخوردار هستند اما هزینه تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی دیگر نیز مقرون بصرفه بوده و تنها حدود ۴۱۷۵ یورو در سال (۴۶۲۰ دلار آمریکا) می‌پردازند. برای زندگی در بلژیک نیز سالانه به بودجه مالی برابر با ۱۱۴۰۰ یورو (۱۲۶۰۰ دلار آمریکا) نیاز خواهد بود. بروکسل پایتخت این کشور نیز بطور همزمان در رتبه سوم و چهارم برترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد.

تحصیل رایگان در جمهوری چک

دانشجویانی که به زبان چکی مسلط هستند، می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی این کشور بصورت رایگان تحصیل کنند. تحصیل به زبان انگلیسی نیز نسبتا ارزان بوده و دانشجویان تقریبا ۴۰۰ الی ۱۲۰۰۰ یورو سالانه (۴۴۲۵ الی ۱۳۲۷۵ دلار آمریکا) می‌پردازند. هزینه زندگی در این کشور نیز نسبت به سایر کشورهای غربی اروپا مقرون به صرفه بوده و تقریبا برابر با سالانه ۹۰۰۰ دلار است. شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک نیز در رتبه ۳۵ بهترین شهرهای دانشجویی قرار دارد. برخی از بهترین دانشگاه‌های بدون شهریه جمهوری چک عبارتند از:

تحصیل رایگان در یونان

تمامی دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا به غیر از برخی موارد استثنا در مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانند در دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی یونان بصورت رایگان تحصیل کنند. هزینه تحصیل برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز نسبتا کم بوده و برابر با تقریبا ۱۵۰۰ یورو سالانه (۱۶۶۰ دلار آمریکا) می‌باشد. هزینه زندگی در کشور یونان یکی از پایین‌ترین هزینه‌ها بوده اما برخلاف سایر کشورهای این لیست، یونان به دنبال متقاضیانی است که به زبان یونانی مسلط باشند. دانشجویان بدون مدرک زبان نمیتوانند در دانشگاه‌های این کشور ثبت نام کنند. برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور عبارتند از:

تحصیل رایگان در مجارستان

کشور مجارستان به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبو‌ب‌ترین مقاصد گردشگری اروپا و مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. با اینکه تحصیل در این کشور رایگان نیست، اما هزینه تحصیل در آن نسبت به سایر مناطق اروپا و حتی آمریکا کمتر است. بسته به رشته تحصیلی، نرخ شهریه در مقطع کارشناسی ممکن است از ۶۵۰ تا ۴۳۳۰ دلار در هر ترم متغیر باشد. برخی از برترین دانشگاه‌های این کشور عبارتند از:

تحصیل رایگان در ایتالیا

با اینکه دانشگاه‌های خصوصی و غیر دولتی در ایتالیا شهریه نسبتا سنگینی دارند، اما دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار ارزان بوده و در مقطع کارشناسی بین ۹۰۰ الی ۴۰۰ یورو در سال (۹۹۵ الی ۴۴۲۰ دلار آمریکا) هزینه می‌گیرند. در مورد وام دانشجویی، کمک هزینه تحصیلی و بورسیه یا معافیت از شهریه، دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا از حقوق برابر با دانشجویان خود ایتالیا برخوردار هستند. شهر میلان ایتالیا در رتبه ۴۰ و پایتخت این کشور یعنی رم در رتبه ۷۰ لیست برترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد.

تحصیل رایگان در اسپانیا

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا هزینه تحصیلی بالایی در اسپانیا پرداخت نمی‌کنند اما دانشجویان بین‌المللی ممکن است در دانشگاه‌های دولتی نیز ملزم به پرداخت ۷۵۰ الی ۲۵۰۰ یورو در سال (۸۳۰ الی ۲۷۶۰ دلار آمریکا) باشند. این هزینه می‌تواند در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد بیشتر باشد. هزینه زندگی در اسپانیا میتواند به مبلغی بین ۱۰۸۰۰ الی ۱۳۲۰۰ یورو در سال ( ۱۱۹۴۰ الی ۱۴۶۰۰ دلار آمریکا) نیاز داشته باشد. شهرهای مادرید، بارسلونا و والنسیا همگی در لیست برترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارند که رتبه شهر بارسلون ۲۱ بوده و نسبت به سایر شهرهای اسپانیا بالاترین رتبه را دارد.

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توان در اروپا به طور رایگان تحصیل کرد؟

کشورهای متعددی در اروپا امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بسته به مقطع تحصیلی مدنظرتان (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) دانشگاه مناسبی در یکی از کشورهای اروپایی پیدا کرده و درخواست خود را ارسال کنید. امکان تحصیل رایگان یا حداقل تحصیل با هزینه بسیار پایین در اروپا امری کاملا قابل دسترس می‌باشد.

بهترین گزینه برای تحصیل رایگان در بین کشورهای اروپایی کدام کشور است؟

صرف نظر از مقطع تحصیلی، آلمان بهترین گزینه برای تحصیل رایگان در بین کشورهای اروپایی است که کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارد.

آیا می‌توانم به طور رایگان در اروپا تحصیل کنم؟

همه کالج‌ها و دانشگاه‌های دولتی در کشورهای آلمان، ایسلند، نروژ و فنلاند برای شهروندان این کشورها و همچنین برای دانشجویان بین‌المللی رایگان هستند. برخی از مراکز آموزشی خصوصی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز شهریه‌ای اخذ نمی‌کنند. در اکثریت این دانشگاه‌ها به منظور جذب بیشتر اتباع خارجی تدریس به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد.

کم هزینه‌ترین یا ارزان‌ترین کشور اروپا برای تحصیل کدام کشور می‌باشد؟

کشور لهستان برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه‌ترین کشور اروپایی در سال 2018 بوده که میانگین سالانه هزینه تحصیل در آن برابر با 7000 یورو است. این رقم شامل هزینه‌های زندگی، اجاره بها و ​​شهریه متوسط می‌شود.

در کدام کشورها امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است؟

نروژ و جمهوری چک تنها کشورهایی هستند که امکان تحصیل رایگان در آنها برای دانشجویان سایر نقاط جهان فراهم است. اما از طرفی،‌ شهریه تنها هزینه شما حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نبوده و باید هزینه مسکن، بیمه درمانی و سایر هزینه‌های زندگی در یک کشور خارجی را نیز در نظر بگیرید.

چه کشورهایی در اروپا دانشگاه‌های رایگان دارند؟

کشورهای اروپایی که دانشگاه‌ در آنها رایگان بوده یا شهریه بسیار پایینی دارد عبارتند از:

آیا تحصیل در اروپا هزینه پایین‌تری دارد؟

در قاره اروپا، متوسط ​​هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با تدریس انگلیسی فقط 7390 دلار در سال است.

آیا دانشگاه‌های کشور ایتالیا رایگان هستند؟

بله، در کشور ایتالیا امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است. از این‌رو،‌ تحصیل در ایتالیا به دلیل کم هزینه بودن، هدف اکثریت دانشجویان بین‌المللی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *